ویتان فارمد

پنج نکته درباره‌ی نوزادان که نمی دانستید

برای مراقبت و نگه داری نوزادان نکات زیادی وجود دارد که شاید به آن توجه نمی شود، در این مطلب قصد داریم به پنج نکته درباره‌ی نوزادان که نمی دانستید اشاره کنیم. نکات به شرح زیر است:

اولین مدفوع نوزادان بو نمی‌دهد!

مواد سیاه و سفید قیرمانند به نام مکونیوم از مخاط، مایع درون رحم و هر چیز دیگری که وقتی داخل بدن مادر بوده، هضم شده، اولین مدفوع نوزاد را تشکیل می‌دهد. از آن‌جا که باکتری‌های روده هنوز فعال نشده‌اند، این مدفوع بوی بد ندارد.

به محض شروع تغذیه D نوزاد، باکتری‌ها هم در روده جا پیدا می‌کنند و بعد از یک روز یا بیشتر ، مدفوع سبز، زرد یا قهوه‌ای می شود؛ با آن بوی بد آشنا.

 

پنج نکته درباره نوزادان که نمیدانستید

 

گاهی اوقات نوزاد نفس نمی‌کشد!

گاهی اوقات ممکن است نوزاد حین خواب بین ۵ تا ۱۰ ثانیه نفس نکشد! همین زمان کوتاه کافی‌ است تا هر مادر و پدری وحشت‌زده شود.

ولی تنفس نامنظم نوزادان طبیعی است ولی اگر این حالت و توقف تنفس، بیشتر طول کشید باید سریع‌تر با اورژانس تماس بگیرید.

وقتی نوزاد گریه می‌کند یا هیجان زده می‌شود، ممکن است بیش از ۶۰ بار در دقیقه نفس نفس بزند.

لوزه‌های نوزادان گیرنده‌ی چشایی دارند.

با این‌که گیرنده‌های چشایی نوزادان تقریبا شبیه کودکان و نوجوانان است اما نواحی بیشتری مانند لوزه‌ها و پشت گلو را در بر می‌گیرد.

نوزاد تازه متولد شده می‌تواند شیرینی، تلخی و ترشی را حس کند ولی تا حدود ۵ ماهگی هنوز شوری را حس نمی‌کند. این مسئله برای سلامت کودک حیاتی است چون شیر مادر طعم شیرینی دارد و تلخی و ترشی ممکن است مضر باشد. (کودک چنین مزه‌هایی را پس می‌زند).

جالب است بدانید از وقتی تغذیه کودک با غذای جامد را شروع می‌شود، بچه به طعم غذاهایی که مادر در دوره‌ی بارداری و تغذیه با شیر خودش، بیشتر می‌خورده است، تمایل بیشتری دارد.

مغز آنها تعداد بیشتری سلول دارد

هر چند با افزایش سن، بزرگ‌تر شدن اندازه‌ی مغز با افزایش سن طبیعی است ولی اندازه‌ی مغز در سال اول زندگی بیش از دو برابر می شود. نکته‌ی جالب دیگر این است که مغز نوزاد سلول‌های عصبی بیشتری برای فرستادن پیام‌های الکتریکی دارد.

بسیاری از این نورون‌ها با مرگ خود جایگزین نمی‌شوند، به همین دلیل بزرگسالان تعداد کم‌تری از آن‌ها دارند. با بزرگ شدن نوزاد ارتباط بین این سلول‌ها کم می‌شود که به برای تمرکز بییشتر به کودک کمک می کند ولی خلاقیت را هم کاهش می‌دهد.

ترجیح می‌دهند روی سمت راست صورت بخوابند!

تنها ۱۵ درصد از نوزادان تازه متولد شده ترجیح می‌دهند هنگام خوابیدن به پشت، سر خود را به چپ بچرخانند. به نظر می‌رسد این مسئله به یک ژن مرتبط باشد، مانند داشتن گودی. این گرایش چند ماه طول می‌کشد و ممکن است توضیحی باشد که چرا بیشتر افراد راست دست هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *